Робота над меморандумом між сільгоспвиробниками та виробниками добрив триває

Підготовлено черговий варіант проекту меморандуму про взаєморозуміння

Прикріплені файли та додаткові матеріали

Проект меморандуму, відредагований за результатами засідання 03-11-2017 Проект меморандуму хіміків Проект меморандуму аграріїв

За результатами засідання 3 листопада аграрні асоціації підготували чергову версію меморандуму про взаєморозуміння. З його текстом можна ознайомитися у доданому файлі. Ціну пропонується зафіксувати на рівні ФОБ+12,5% (не 15%, як анонсувалося раніше), добрива передплачувати за цією ціною за 30 днів. Гарантій щодо поставки передплачених добрив проект меморандум не містить. Переговори тривають.

Історія підписання меморандуму між сільгоспвиробниками і хіміками почалася ще влітку. Хімічні підприємства отримали від аграріїв кошти авансом, добрив не поставили - інколи вчасно, інколи взагалі. Тим самим була нанесена чимала економічна шкода не тільки сільгоспвиробнику, але і всій національній економіці. Тож справа вийшла за межі суто аграрного сектору і вирішувати її взявся Кабмін на найвищому рівні. Дорожня карта розв'язання проблеми полягала у тому, що під егідою Ради підприємців при КМУ, яку очолює Леонід Козаченко, аграрії і хіміки знаходять порозуміння і підписують відповідний меморандум, а Прем'єр-міністр, в свою чергу, надає доручення Мінагрополітики, Мінекономрозвитку та іншим центральним органам виконавчої влади щодо опрацювання відповідних законодавчо-нормативних актів.

Однак шлях пошуку порозуміння виявився тяжким - меморандум не підписаний ще й досі. Проблеми повернення боргу перейшли у наступний посівний сезон, немає навіть чіткої перспективи, що вони будуть вирішені до наступної весни. Тож події навколо підписання меморандуму прискорюються. 

Під час останнього засідання на порядок денний було винесене питання формування цін. До розв'язання проблеми були залучені фахівці ДП "Укрпромзовнішекспертиза", які прояснили ситуацію з формуванням собівартості добрив в Україні і на світових ринках. Однак присутні (у тому числі й АЦ АСУ) не погодилися з тим, що ціна на українському ринку має орієнтуватися на собівартість виробництва добрив на українських підприємствах. Адже тоді проблеми вітчизняного виробника виносяться на рівень стандарту ринку і змушують інших міжнародних постачальників отримувати невиправдану маржу за рахунок українського сільгоспвиробника. Більш прийнятним було визнано ринковий метод встановлення ціни внаслідок балансу попиту і пропозиції. Такий підхід має місце, оскільки, як запевнили присутніх представники торгових кіл, дефіцит на ринку добрив, який виник весною, був досить оперативно подоланий і тепер ситуація виглядає збалансовано - як по постачальникам, так і по ціні.

Однак "добре серце" аграріїв не дозволяє лишити вітчизняного виробника добрив насамоті, тож переговори щодо підписання меморандуму тривають. Хоча порозуміння на даному етапі не існує навіть на рівні спільного документу як такого. Підготовлено два варіанти проекту меморандуму - від аграріїв і від хіміків (додаються). Аграрний сектор пропонує забезпечити вільну конкуренцію на ринку добрив як передумову сталого функціонування як вітчизняного аграрного сектору, так і хімічної промисловості і сприяти при цьому забезпеченню виробників добрив вітчизняною сировиною. Виробники добрив хочуть, щоб аграрії посприяли поверненню газу НАК "Нафтогаз України" підприємствам компанії ОСТХЕМ, спрямували частину аграрних дотацій на компенсацію ціни добрив.

Ситуація навколо проблеми добрив зайвий раз свідчить, що процес нині вже спрямований в здорове русло. Національний виробник добрив починає розуміти, що не варто вирішувати свої проблеми шляхом ультиматумів і тиску, частка Росії на ринках і газу і добрив зменшується, поступаючись іншим виробникам, у тому числі європейським. А це й автоматичне врахування екологічних стандартів і наступне інноваційне оновлення сфери сільськогосподарського виробництва.  

 

 

  • Старікова Лариса Валеріївна
  • 6 листопада 2017 р.
  • 0