Геннадій Новіков: Нідерланди можуть стати для України зразком для запровадження змін у аграрній галузі

Голова Громадської спілки «Аграрний союз України» Геннадій Новіков разом з очільниками відокремлених відділів ГС «АСУ» Володимиром Голованьовим, Анатолієм Тиховодом та Лілією Бортич з робочим візитом відвідали Нідерланди. У рамках візиту делегація побувала на низці сільськогосподарських підприємств та в навчальних закладах, які проводять підготовку кадрів для аграрної галузі.

«Майже вся система співробітництва нідерландських аграріїв базується на кооперації. Ми познайомилися з аграріями, які займаються вирощуванням свиней. Вони для власних потреб побудували кооперативний комбікормовий завод. Що цікаво, учасники кооперативу не зобов’язані купувати корми на підприємстві. Якщо їм вигідніше, вони можуть придбати їх в інших підприємств. Це примушує підприємство постійно покращувати якість і боротися за ефективність», - наголосив очільник ГС «АСУ».

Він звернув окрему увагу на те, що підприємство для виробничих потреб закупає щороку більше 700 тисяч тон зернових.

«Що важливо для нас – вони також готові розглянути можливість закупки зернових в українських аграріїв», - додав Геннадій Новіков. 

Також делегація побувала на сховищі, яке забезпечує продуктами велику мережу супермаркетів. Ця компанія є представником іншого підходу. Це приватне підприємство, однак воно працює з кооперативами, які вирощують овочі, обробляючи по всій країні 11 тисяч га землі.

Окрім цього, делегація ознайомилася з процесом вирощування картоплі на інноваційному фермерському господарстві, яке здійснює контроль процесів за допомогою дронів, використовує супутникові знімки, проводить постійний аналіз складу ґрунтів і стану рослин. На підприємстві застосовуються всі найбільш передові досягнення науки, завдяки чому збирають по 75 тонн картоплі з гектара.

Члени ГС «АСУ» відвідали 2 навчальні заклади: College HAS, який дає вищу освіту, та Helicon Boxtel, котрий є аналогом наших профтехучилищ.

«Ми маємо кардинально змінити систему навчання й підготовки кадрів для аграрного сектору. В Нідерландах як на рівні ВУЗів, так і на рівні навчальних закладів на зразок наших ПТУ, 50% навчання – це практика. Випускники, отримавши диплом, готові одразу ставати до роботи. Вони мають всі необхідні навички і вміння. Їх не потрібно довчати», - зауважив Геннадій Новіков.

Він повідомив, що College HAS готовий до активної співпраці з українськими ВУЗами.

«Ми запропонували можливість співробітництва з Таврійським національним університетом. Сподіваємося налагодити обмін студентами, викладачами, навчальними програмами. Адже для нас дуже важливий їхній досвід, коли молодий спеціаліст, завершивши навчання, готовий приступати до роботи і має для цього достатньо знань та навичок», - сказав Голова союзу.

При цьому, підкреслив він, усі студенти забезпечені всім необхідним обладнання і сучасною технікою. Здебільшого таке обладнання не є власністю навчальних закладів. Вони укладають договори з виробниками техніки і фермерами, які передають їм техніку, яка не використовується в конкретний момент.

«Ми переконані, що в нас також можна створити класи, які будуть забезпечені найбільш сучасною технікою, яка є в українських господарствах. І в цьому участь мають взяти самі аграрії. Практику на таких машинах можна забезпечити в період, коли вони не використовуються на полях», - наголосив Геннадій Новіков.

Голова відокремленого підрозділу ГС «АСУ» в Донецькій області Володимир Голованьов також звернув увагу на кардинальну різницю в якості української й нідерландської профільної освіти.

«Навчання в сільськогосподарській галузі є дуже слабким. Я це бачу не лише і по тому, як проходить навчання моїх дітей, котрі вступили до українських закладів. Техніка, з якою вони мають справу, це металолом, який поставили в аудиторіях. Тому й якість навчання настільки низька. У Нідерландах ситуація кардинально відрізняється. Студенти забезпечені сучасною технікою. І це той приклад, який можна перенести в українські реалії та отримувати якісних механізаторів та інших спеціалістів», - сказав він.

Він також зауважив, що на відміну від України в Нідерландах роблять ставку на об’єднання сільгоспвиробників, а не створення сімейних фермерських господарств, що є підходом позаминулого сторіччя.

За словами Голови відокремленого підрозділу ГС «АСУ» в Запорізькій області Анатолія Тиховода, землі в Нідерландах належать сільгоспвиробникам, а не кільком олігархам. І це одразу видно по тому як вони можуть розпоряджатися нею, досягаючи максимальної ефективності вирощування, в тому числі й з урахування необхідною сівозміни, шляхом тимчасового обміну власними наділами для вирощування різних культур.

  • Фостій Марина
  • 6 березня 2019 р.
  • 0