Лариса Старікова: сільськогосподарські дорадчі служби не запрацювали через невідповідність потребам сільгоспвиробників та значну зарегульованість їх діяльності

Лариса Старікова: сільськогосподарські дорадчі служби не запрацювали через невідповідність потребам сільгоспвиробників та значну зарегульованість їх діяльності

Сільськогосподарські дорадчі служби не можуть працювати і тим більше бути ефективними в тому вигляді, в якому вони існують нині. Про це, виступаючи на круглому столі «Визначення шляхів створення в Україні системи сільськогосподарського дорадництва», сказала керівник аналітичного центру Громадської спілки «Аграрний союз України» Лариса Старікова.

«Перед тим як визначатися з майбутнім сільськогосподарських дорадчих служб, які були створені більше 20 років тому, слід виявити ті проблеми, які не дали їм можливості почати ефективно працювати. Лише усвідомивши допущені тоді помилки ми зможемо змінити ситуацію та зробити такі служби дієвим й ефективним механізмом сприяння сільгоспвиробникам», - наголосила Лариса Старікова.

Вона підкреслила: на думку ГС «АСУ», це відбулося тому, що вона розробка моделі дорадчої служби проходила без належних консультацій з аграріями. А значить – не були враховані реальні потреби виробників .

«Окрім того, служба виявилася дуже зарегульованою. Радники мають проходити сертифікацію, яка об'єктивно нічим не обумовлена. Через це фахівці Академії наук, вузів, аналітичних центрів не мають змоги адекватно розвивати ринок консалтингу та, брати участь в програмах державної підтримки. Ми неодноразово зверталися до профільного міністерства і вказували на цю проблему, однак у відповідь отримували лише стандартні бюрократичні відписки», - підкреслила головний аналітик ГС «АСУ».

За її словами, це призвело до формування тіньового ринку консультацій, який зосередився передусім навколо органів державної влади: Держкомзему, Державної фіскальної служби тощо.

«І цей ринок необхідно вивести з тіні перш ніж говорити про розвиток системи. Ми маємо залучити до цього інституу реальних фахівців, а не штучно сертифікованих дорадників», - зазначила представниця Аграрного союзу України.

Ще однією проблемою ринку консалтингу є відсутність уявлень фахівців, як здатні надавати реально корисні консультації, про сучасні формати надання консультаційних послуг. Адже це має бути чітко структурований документ, за зміст якого консультант несе повну відповідальність.

«У нинішньому вигляді система дорадчих служб – це ручка без чемодану. Державні дотації на дорадчі послуги є, а власне послуг, як і масової потреби в них, немає», - резюмував Лариса Старікова.

  • Фостій Марина
  • 3 липня 2019 р.
  • 0