Геннадій Новіков: держава має створити фінансові інструменти, які гарантують усім сільгоспвиробникам можливість взяти участь у купівлі землі

Одним з ключових завдань держави перед відкриттям ринку землі є створення повноцінних фінансових інструментів, доступ до яким матимуть усі сільгоспвиробники, а також ті, хто має бажання займатися аграрним бізнесом. Про це в ході дискусії «Які фінансові інструменти зроблять ринок землі найбільш вигідним для малих та середніх фермерів» заявив голова Громадської спілки «Аграрний союз України» Геннадій Новіков.


За його словами, фактично кожен фермер і кожне сільгосппідприємство хоче стати власником землі, яку воно обробляє, адже це – невід’ємна складова їхнього бізнесу.

«Коли кажуть, що лише 2200 фермерів зможуть скористатися фінансовими інструментами, то куди в такому разі подіти ще 38 тисяч фермерів та середні сільгосппідприємства, які не мають доступу до дешевих кредитів на закордонних ринках. Тому, відкриваючи ринок землі, треба розраховувати на те, що кожен сільгоспвиробник, а також ті, хто потенційно захоче зайнятися сільськогосподарським бізнесом, мають отримати змогу скористатися відповідними фінансовими інструментами», - наголосив очільник ГС «АСУ».

Він поінформував присутніх про те, що за розрахунками експертів Аграрного союзу України до 10% власників землі нині розглядають можливість її продажу. Це 2,7 млн гектарів землі, які навіть за нормативно-грошовою оцінкою коштують 2,7 млрд дол.

«Якщо ми обмежимо фінансові можливості для участі у ринку всіх сільгоспвиробників, варто очікувати приходу на цей ринок не сільськогосподарського капіталу та формування класу рантьє, які не займатимуться обробітком землі, а зароблятимуть на здаванні її в оренду. А це проблема, від якої потерпають навіть розвинені країни, зокрема Німеччина», - підкреслив Геннадій Новіков.

На його переконання, інструменти, які пропонуються нині, можуть бути задіяні за однієї умови – чіткого розуміння того, хто буде учасником процесу купівлі.

«Землею має володіти той, хто на ній працює. Тоді можна запроваджувати як запропоновані Світовим банком інструменти, які на моє переконання не є найкращими, так й інші, наприклад, іпотечну установу, яка є більш підходящим інструментом для нашої держави», - сказав керівник ГС «АСУ».

За його словами, якщо держава допустить до ринку іноземців, українські сільгоспвиробники стануть повністю неконкурентними, адже на світовому ринку ресурси значно дешевші.

«У окремих країнах навіть запроваджено від’ємні ставки депозитів. Все це робить вихід на український земельний ринок для іноземців дужу привабливим», - заявив Геннадій Новіков.

Він також додав, що банки наразі не готові кредитувати сільгоспвиробників на довгий термін під прийнятний відсоток.

  • Фостій Марина
  • 6 вересня 2019 р.
  • 0