Чернівецька обласна асоціація сільгоспвиробників донесла своє бачення щодо ринку землі до народних депутатів

Чернівецька обласна асоціація сільгоспвиробників донесла своє бачення щодо ринку землі до народних депутатів


Прикріплені файли та додаткові матеріали

Рішення Чернівецької обласної ради з приводу майбутнього продажу сільськогосподарських земель

Аграрії Чернівецької області звернулися до обласної Ради щодо недопущення непідготовленого відкриття ринку землі. Та наголошували щодо необхідності за час дії мораторію провести комплекс заходів для підготовки такого надважливого кроку.

На сайті Міністерства економіки, торгівлі та сільського господарства України розміщено проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», згідно якого з 1 жовтня 2020 року скасовується мораторій на продаж земель для товарного сільськогосподарського виробництва. Згідно даного законопроекту покупцями сільськогосподарських земель можуть бути в тому числі компанії,  бенефіціарними-власниками яких є іноземні громадяни.

Враховуючи податкове навантаження на вітчизняних сільгоспвиробників (20% ПДВ в Україні проти 5-7% на товари сільськогосподарської групи в   країнах Європи) , відсутність державної підтримки аграрного виробництва у вигляді субсидій на площу оброблювальних земель, яка також має місце у більшості розвинених країн, українські фермери не зможуть конкурувати з іноземними покупцями, тому що на сьогоднішній день є реально набагато біднішими. Власне, як і пересічні громадяни України. Причому за останні роки ситуація значно погіршилася, що підтверджують статистичні дані, зібрані на підставі фінансових звітів підприємств. Очевидно, що відкриття ринку землі для іноземців є логічним після гармонізації українського податкового законодавства до європейського та відновлення конкурентності  вітчизняних сільськогосподарських підприємств, а також відповідного підвищення рівня життя громадян України.

У разі прийняття Закону в пропонованій редакції буде створене неконкурентне середовище для українських громадян та компаній. При цьому Уряд фактично не пропонує жодних готових проектів, які б гарантували захист прав українських аграріїв та громадян.  Створення вкрай необхідних вітчизняним сільгоспвиробникам фінансових інструментів лише намічається, в той час коли закордонний капітал вже має доступ до фінансових ресурсів, котрі подекуди в 20 разів дешевші за ті, які доступні українським аграріям.

Прийняття невиважених та неузгоджених рішень щодо відкриття вільного ринку землі ставить під загрозу не тільки успішність проведення земельної реформи, а відтак економічну ефективність використання земель, створення оптимальних умов для суттєвого збільшення соціального, інвестиційного і виробничого потенціалів землі, а і національну безпеку України на багато століть наперед. Українська земля перестане належати українському народу.

Ми сподіваємося, що позиція Президента та Уряду в тому, щоб спільними зусиллями знайти найкращі для України й українців рецепти вирішення цього питання.

Принципова позиція аграріїв:

1. Ні продажу державних і комунальних земель сільськогосподарського призначення.

2. Створення державної земельної іпотечної установи.

3. Першочергове право на викуп земель – за місцевими громадами, для забезпечення реалізації власниками паїв права розпорядитися своєю землею.

4. Реалізація принципу «Земля має належати тим, хто на ній живе і працює»:

a. перші 5 років - доступ до ринку фізичних осіб громадян України із запровадженням сертифікації сільськогосподарської діяльності та обмеженням площі в одні руки – 200 га;

b. в подальшому, за наявної необхідності, - доступ до ринку фермерських господарств, юридичних осіб, які мають статус сільськогосподарського виробника останні 3-роки, засновниками яких є виключно громадяни України з обмеженням щодо власності та користування землею не більше 5000 га.

Нажаль аграрному сектору залишається незрозумілим, чи збирається влада враховувати позицію мільйонів аграріїв, які працюють на землі та забезпечують формування 17% ВВП, тому сільгоспвиробники звернулися до народних обратців донести позицію до вищого законодавчого органу.

  • Фостій Марина
  • 23 вересня 2019 р.
  • 0